Ławeczka kard. Glempa

To pierwsze upamiętnienie w przestrzeni publicznej zmarłego 9 lat temu prymasa Polski.

Kardynał ma młodą twarz, z okresu, gdy rozpoczynał urzędowanie w Warszawie. Przysiadł na ławeczce, z różańcem w dłoni przed wejśćiem do świątyni Ofiarowania Pańskiego i modli się. Za kogo? Może za parafian z Ursynowa, których czesto tu odwiedzał?

- Myśl o upamiętnieniu kard. Józefa Glempa zrodziła się wkrótce po jego śmierci. To wyraz naszej wdzięczności za szczególne umiłowanie ursynowian i wiernych z naszej parafii. Często tu bywał: wmurowywał kamień węgielny, święcił kaplicę, koronował obraz MB Częstochowskiej. Specjalnie dla tej świątyni podarował przywiezioną z Argentyny figurę Matki Bożej Lujańskiej, którą otrzymał od tamtejszej Polonii. Co najmniej 20 razy bierzmował tu młodzież i wizytował. W 2003 r. konsekrował nasz kościół. W prafii Ofiarowania Pańskiego chciał też odprawiać Mszę św. dziękczynną w 30. rocznicę kardynalatu, niestety śmierć pokrzyżowała te plany - wspomina ursynowski proboszcz ks. Edward Nowakowski.

Kardynał Glemp zmarł 23 stycznia 2013 r. Miał 83 lata. Jako jeden z najbliższych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego przejął niełatwą misję. 7 lipca 1981 r., niecałe dwa miesiące po śmierci Prymasa Tysiąclecia, został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim. Przez ponad 25 lat prowadził polski Kościół. Był 56. prymasem Polski i 70. biskupem gnieźnieńskim oraz 14. rządcą archidiecezji warszawskiej. 2 lutego 1983 r. otrzymał godność kardynalską.

- Wielu parafian zachowuje zmarłego prymasa polski we wdzięcznej pamięci, a ławeczka będzie przypominać następnym pokoleniom postać dobrodzieja. Choć teraz to pewnie On za nami się skuteczniej wstawia - przypuszcza ks. Edward Nowakowski, który - jak większość kapłanów archidiecezji warszawskiej - sam ma wiel epowodów do wdzięczności wobec kard. Józefa Glempa, z którego ręki otrzymał święcenia kapłańskie 8 czerwca 1986 r.

Ławeczkę - pomnik poprzednika poświęci kard. Kazimierz Nycz w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 19. Świadkiem wydarzenia będzie także dr Andrzej Sznajder, zwierzchnik zakonu bożogrobców w Polsce, którego prymas Polski był Wielkim Przeorem. 14 września jet także zakonnym świętem patronalnym Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Ławeczka stanęła po lewej stronie wejścia do świątyni. Naturalnej wielkości postać prymasa w patynowanym odlewie z brązu odwzorowano na podstawie zdjęć. Kardynał Józef Glemp ma na głowie piuske, na szyi łańcuch z krzyżem biskupim, na dłoni kardynalski pierścień. Rzeżba powstała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu. Udział w uworzeniu mieli także uczniowie renomowanej placówki. Pod okiem Jacka Wojciechowskiego, Krzysztofa Wojtukiewicza i dyrektora liceum Krzysztofa Pawlaka, autorów pracy, poznawali wszystkie etepy tworzenia: łącznie z wymiarowaniem postaci.

- Ta praca wymagała doświadczenia. Jednocześnie pozwalała naszym uczniom bezpośrednio uczestniczyć w procesie twórczym - cieszy się Krzysztof Wojtukiewicz.

Wcześniej zespół z "Plastyka" z Kościelca stworzył także pomnik - ławeczkę Jóżefa Mehoffera w Turku. Wkrótce przy odnowionym skwerze Niepodległości przed budynkiem starostwa Kolskiego stanie rzeźba Czesława Freudenreicha.

- Nie jest łatwo wyrzeźbić postać, którą miliony ludzi kojarzą z codziennej posługi, zwłaszcza z pierwszych jej lat. Ci jedna, którzy widzieli rzeźbę kard. Glempa, potwierdzili, że właśnie tak go zapamiętali - mówi dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu Krzysztof Pawlak.

Na ogrodzeniu wokół świątyni Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 znalazło się wiele sanktuariów maryjnych na świecie wykonanych w technice sfraffito. kardynał Józef Glemp poświęcił je 7 maja  2006 r. Z kolei na elewacji świątyni umiezczono wizerunki Maryi z 28 polskich sanktuariów i 4 kościołów warszawskich: MB Łaskawej ze Starego Miasta, MB Dobrej Śmierci z kościoła seminaryjnego, MB Zwycięskiej z Kamionka i MB Tęskniącej z Powsina. W 1996 r. odlewnia ludwisarza Zbigniewa Felczyńskiego wykonała pierwszy dzwon dla kościoła. Waży 500 kg i nosi nazwę "Prymas".

Przy rzeźbie kard. Józefa Glempa będzie można przysiąść i powspominać. Albo wyjąć różaniec i pomodlić się, prosząc go o wstawiennictwo.

Źródło: Tomasz Gołąb, Ławeczka kard. Glempa, w: Gość Warszawski nr 26/11.09.2022, s. IV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz