Niezłomny Prymas

Z okazji 5. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowano książkę poświęconą temu następny kard. Wyszyńskiego.

Bogato ilustrowaną, liczącą prawie pięćset stron książkę wydało Wydawnictwo Archikonfraterni Literackiej. Jest to trzeci tom Zeszytów Archikonfraterni Literackiej "Sentire cum Ecclesia". Znalazły się w nim teksty wystąpień kard. Glempa z pierwszego dnia stanu wojennego, homilie i przemówienia skierowane do Archikonfraterni Literackiej, charakterystyka sylwetki duchowej Prymasa Glempa, a także wspomnienia ponad trzydziestu autorów, którzy zetknęli się z następcą kard. Wyszyńskiego. Aneksem do tomu jest po raz pierwszy publikowana bibliografia prac kard. Glempa i bibliografia tekstów, które opublikowano o nim i jego posłudze.

- Kard. Józefa Glempa spotykałem przez wiele lat w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Znałem go dobrze. Spotykałem się później z nim przez sześć lat na Miodowej, gdy był biskupem seniorem. Służył doświadczeniem, ale trzeba było go pytać, nie chciał pouczać. To był wspaniały poprzednik, który, gdy trzeba się było odsunąć, to się odsuwał, a gdy trzeba było pomagać - pomagał. Do samego końca pracował, był życzliwy i pogodny - wspominał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na promocji książki obecny był ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. Przypomniał o związkach księdza, a później kard. Józefa Glempa, z Akademią Teologii Katolickiej i jego wielkich staraniach o to, aby w Warszawie powstał uniwersytet katolicki. - Prymas Glemp miał przekonanie, że UKSW powinien odegrać ważną rolę w Polsce i poza jej granicami - powiedział ks. prof. Dziekoński.

Z kolei o niezłomnej postawie Prymasa Glempa w czasie stanu wojennego mówił prof. Wiesław Wysocki, wykładowca UKSW.  - Jego pierwsze głośne homilie, kazania, są naprawdę przejmujące. Pamiętam, jak w tamtym czasie budziły one sprzeciw. Z perspektywy czasu, widać, jakie były wielkie i przemyślane - podkreślił historyk. Prof. Wysocki zwrócił też uwagę na wielkie oddanie Prymasa Glempa sprawie budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Wśród wielu wspomnień w książce jest również świadectwo ks. inf. Ireneusza Skubisia. Honorowy Redaktor Naczelny "Niedzieli" podkreśla, jak delikatną politykę prowadził kard. Glemp, by uspokoić naród, aby nie doszło do rozlewu krwi. Ks. Skubiś pisze też m. in. o wielkim zrozumieniu Prymasa dla mediów katolickich.

za: Łukasz Krzysztofka, Niezłomny Prymas, w: Niedziela Warszawska nr 4/2018, s. III.