Br. Marek z Taizé: kard. Glemp doskonale rozumiał ekumeniczne poszukiwania br. Rogera

Na wielkie zrozumienie przez zmarłego kard. Józefa Glempa ekumenicznego powołania Wspólnoty z Taizé wskazał w rozmowie z KAI, br. Marek, pierwszy Polak, który od ponad 35 lat jest członkiem tej Wspólnoty. Podkreślił, że kard. Glemp ma wielkie zasługi dla kontaktów braci z polską młodzieżą.

Brat Marek przypomniał, że Ksiądz Prymas odwiedził Taizé w kwietniu 1986 r. Spotkał się z br. Rogerem i spędził z braćmi dłuższy okres czasu. „Pomimo, że był na drugim krańcu Francji, zechciał przybyć do naszej wspólnoty pokonując długą drogę” – zauważył zakonnik. Kiedy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych więcej Polaków mogło już przyjeżdżać do Taizé powierzył tę sprawę Komisji Duszpasterstwa Młodzieży przy Episkopacie Polski, którą kierował wówczas bp Władysław Bobowski. Współpraca ta układała się doskonale, ze zrozumieniem specyfiki tego, co Taizé oferowało Polsce. Br. Roger wielokrotnie spotykał się z kard. Glempem. „Jednym z takich pamiętnych wydarzeń, w którym sam uczestniczyłem, było udzielenie przez ówczesną Akademię Teologii Katolickiej doktoratu honoris causa br. Rogerowi. Kard. Glemp jako wielki kanclerz uczelni wypowiedział słowa, wskazujące, jak głęboko rozumiał ekumeniczne poszukiwania br. Rogera: Zaznaczył, iż założyciel naszej Wspólnoty doskonale rozumie, że to człowiek jest wewnętrznie rozdarty, że potrzebuje on jedności wewnętrznej, którą otrzymujemy od Boga” – podkreślił br. Marek.

Pierwszy Polak we Wspólnocie z Taizé wyjaśnił dlaczego możliwe było zorganizowanie w Warszawie Europejskiego Spotkania Młodych pod koniec 1999 r. „Zamierzaliśmy zorganizować je w Polsce. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca, a br. Roger przypadkowo spotkał kard. Glempa na placu św. Piotra i podzielił się z nim tym zamiarem. Wtedy kard. Glemp powiedział «To dlaczego nie przyjedziecie do Warszawy?». Br. Roger natychmiast podchwycił to zaproszenie i mogliśmy zorganizować to europejskie spotkanie na przełomie tysiącleci w stolicy Polski. Pomoc Księdza Prymasa miała wówczas ogromne znaczenie” – podkreślił br. Marek. Jednocześnie przypomniał, że Ksiądz Prymas po raz ostatni przybył na Europejskie Spotkanie Młodych do Poznania, pod koniec 2009 roku. „My bracia z Taizé dziękujemy Panu Bogu za jego życie i ofiarną posługę Kościołowi w Polsce” – powiedział KAI br. Marek.

st (KAI) / Taizé
--
Katolicka Agencja Informacyjna