Prof. Kłoczowski o prymasie Glempie: uczył oporu kulturowego

Linią prymasa Józefa Glempa był opór kulturowy. Mimo krytyki za brak radykalizmu pozostał jej wierny. Dziś widzimy, że jego wybory były słuszne - powiedział KAI prof. Jerzy Kłoczowski, historyk Kościoła, wieloletni dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Podajemy wypowiedź prof. Kłoczowskiego o zmarłym 23 stycznia kard. Glempie:
Niełatwo było objąć funkcję prymasa Polski po charyzmatycznym kard. Stefanie Wyszyńskim. Ale oceniając jego ostrożność i umiar z dzisiejszej perspektywy widzimy, że była to bardzo mądra linia, zwłaszcza w okresie stanu wojennego, gdy rola Kościoła była z niczym nieporównywalna, i gdy we wszystkich dziedzinach życia społecznego bardzo wiele znaczył.

W stanie wojennym kard. Glemp reprezentował linię umiaru, co miało wielkie znaczenie w tej trudnej sytuacji. Wielu go krytykowało za brak radykalizmu, ale z perspektywy czasu widzimy, że jego linia oporu kulturowego była słuszna. Konflikty siłowe - walki czy starcia z władzami - nie miały najmniejszych szans na powodzenie i kard. Glemp zdawał sobie z tego sprawę. Wiedział, że nie mają sensu, będzie natomiast więcej ofiar.

Ta linia oporu kulturowego miała też wielkie znaczenie po 1989 r. Prymas Glemp pomógł w tworzeniu zrębów społeczeństwa obywatelskiego, powołał Społeczny Komitet Prymasowski gromadzący specjalistów z różnych dziedzin. W całej Polsce Kościół organizował ośrodki edukacji i kultury, rozwiązywał konkretne problemy, np. zajmował się zaopatrzeniem wsi w wodę.

Zmarły Ksiądz Prymas wykonał wielką pracę, a był bardzo skromnym człowiekiem, był bezpośredni, potrafił w naturalny sposób przyznać się do popełnionych błędów.

Dziś widzimy jak ważny był ten kulturowy opór. Był on bliski także Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, wiemy, że widzieli sprawy w podobny sposób, po latach wiemy też, jaka była sytuacja polityczna Polski - globalna kondycja potęg światowych.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 24 stycznia 2013
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz