Wspólnota św. Idziego "wspomina z wdzięcznością i miłością" kard. Glempa

Wspólnota św. Idziego wspomina z wdzięcznością i miłością kardynała Józefa Glempa - świadka pokoju - oraz łączy się w modlitwie i bólu z Kościołem w Polsce. Mówi o tym oświadczenie, wydane 24 stycznia przez tę rzymską organizację katolicką. Jednocześnie poinformowano, że w sobotę 26 stycznia długoletni asystent kościelny Wspólnoty bp Vincenzo Paglia będzie przewodniczył Mszy św. za duszę zmarłego w bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, będącej jego kościołem tytularnym w stolicy Włoch.

Oto polski tekst depeszy kondolencyjnej Wspólnoty:

Wspólnota św. Idziego wspomina z wdzięcznością i miłością Kardynała Józefa Glema oraz łączy się w modlitwie i bólu z Kościołem w Polsce. Mszy św. jego intencji będzie przewodniczył bp Vincenzo Paglia w sobotę 26 stycznia o godz. 20 w bazylice Matki Bożej n a Zatybrzu, która była kościołem tytularnym kardynała Glempa.

Prymas Glemp - Pasterz dobry i mężny - przemierzył trudną historię XX wieku jako świadek pokoju. W roku 1989 zapragnął, aby spotkanie w duchu Asyżu odbyło się w Warszawie dla upamiętnienia 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z upływem lat i pogłębianiem się jego choroby Kardynał Glemp nigdy nie cofnął swego wsparcia i swojej sympatii dla inicjatyw Wspólnoty św. Idziego.

Rzym, 24 stycznia 2013.

To rzymskie stowarzyszenie katolickie powstało w 1968 na terenie parafii Matki Bożej na Zatybrzu, która była wówczas kościołem tytularnym prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego następca - abp Józef Glemp, z chwilą mianowania go kardynałem w 1983, również otrzymał jako swój kościół tę zabytkową bazylikę. Z tego powodu był blisko związany ze Wspólnotą i gdy zaczęła ona organizować, począwszy od 1987, międzynarodowe i międzyreligijne spotkania modlitewne w intencji pokoju "w duchu Asyżu", przez wiele lat uczestniczył w nich w różnych miastach Włoch i Europy, np. w Rzymie, Warszawie, Bari, Brukseli, Mediolanie, na Malcie, w Bukareszcie i w innych miejscach.
kg (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 stycznia 2013
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski