Zakopane: w „Księżówce” modlono się za kard. Józefa Glempa

Kard. Józef Glemp był stałym gościem w zakopiańskiej „Księżówce”. 27 stycznia górale na Mszy św. modlili się w intencji zmarłego hierarchy. – Był miłośnikiem gór, każdego kogo spotkał na wyprawach traktował z wielkim szacunkiem, błogosławił – wspominał Prymasa seniora ks. Leszek Mirek, dyrektor „Księżówki”.

Ks. Leszek Mirek zachęcał wiernych, którzy uczestniczyli w Mszy św. do wpisania się do księgi kondolencyjnej, która zostanie przekazana archidiecezji warszawskiej. – W naszym domu kardynał spędzał co roku w sierpniu kilka dni urlopu. Kochał górskie wycieczki, bardzo dobrze znał szczyty, ale i inne zakątki Podhala – wspominał ks. Leszek Mirek. Zapowiedział, że pokój, w którym mieszkał Ksiądz Prymas zostanie nazwany apartamentem prymasowskim. Wspomniał również, że przed kilka lat kard. Glemp zamieszkiwał apartament papieski, w którym podczas pobytu w Zakopanem w 1997 r. przebywał Jan Paweł II. W 2000 r. to właśnie kard. Glemp poświęcił pomnik bł. Jana Pawła II, który stanął w „Księżówce”.

Przed wejściem głównym do „Księżówki” zawieszono polskie flagi z czarnym kirem. Posługa kard. Glempa zbiegła się z przejęciem „Księżówki” przez Konferencję Episkopatu Polski. – Kardynał był pierwszym gospodarzem tego domu. Zawsze wszystkim się interesował, jak nam się żyje, z czego się utrzymujemy. Troszczył się o nas – mówił wzruszony ks. Mirek.

Dodał, że dobrze pamięta ostatni pobyt hierarchy w Zakopanem, w sierpniu 2012 r. – Kardynał pożegnał się z nami i odjechał. Kilka godzin później zadzwonił jego sekretarz. Myślałem, że coś się stało. Tymczasem kard. Glemp poprosił sekretarza, aby do nas zadzwonił i jeszcze wyraził jego wdzięczność za gościnę – opowiada ks. Mirek.

Podczas pobytu w Zakopanem kard. Glempa na wycieczki zabierali zawsze pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pokazywali mu mniej uczęszczane szlaki, także te po stronie słowackiej. Nie brakowało też spontanicznych spotkań z góralami. – Kiedyś Ksiądz Prymas kupił na Krupówkach spodnie sportowe. Trzeba było je skrócić. Jadąc do Orawki, zostawiliśmy je w domu. W drodze powrotnej oprócz spodni na księdza kardynała czekał zespół góralski, było wspólne ognisko, śpiewy, tańce – wspomniał ks. Leszek Mirek.

Prymas Polski gościł także kilka razy w stolicy Podhala – Nowym Targu. Ostatni raz był tam oficjalnie 16 sierpnia 2006 r., w roku jubileuszu 660-lecia miasta. Podczas tej wizyty w miejskim ratuszu ówczesny Prymas Polski dokonał wpisu do księgi pamiątkowej miasta następującymi słowami. – Z patriotycznym wzruszeniem podbudowanym wiarą – oraz modlitwą w Ludźmierzu – wspominamy prace współczesnego pokolenia, świadomi wsparcia znakomitych osób z przeszłości. Życzę Zwierzchnictwu Miasta Nowy Targ i wszystkim mieszkańcom błogosławieństwa Bożego – napisał kard. Józef Glemp.

Częstym punktem jego odwiedzin na Podhalu było sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Jak wspomina ks. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium kard. Józef Glemp przewodniczył uroczystościom z okazji 25-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. A jak dodaje nowotarski burmistrz kard. Glemp często odwiedzał również Harklową, ale były to wizyty nieoficjalne. Hierarcha był także związany z Polonią w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Brampton k. Toronto w Kanadzie wmurował kamień węgielny do nowo budującego się kościoła św. Eugeniusza de Mazenod i sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Polonii Kanadyjskiej.

- Nie zapomnę, kiedy oprowadzając Ks. Prymasa po nowotarskim cmentarzu zapytał o groby moich przodków i o ich życie, prosząc, aby pokazać gdzie są ich groby. Kiedy to zrobiłem, przy grobie moich pradziadków, obok kościoła św. Anny zamówił modlitwę za nich i za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu – wspomina Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. - Z pewnością zaliczymy go też do grona tych osobistości, dla których Nowy Targ i Podhale nie były tylko punktami na geograficznej mapie Polski – podkreśla Fryźlewicz.

Na uroczystości pogrzebowe do Warszawy jedzie delegacja miasta Zakopane. Do stolicy uda się także dyrektor „Księżówki” ks. Leszek Mirek.
jg / Zakopane
--
Katolicka Agencja Informacyjna
Data wydania: 27 stycznia 2013
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski